Z oficiálních míst se dovíte, že není třeba dělat nic, protože elektromagnetické záření mobilní sítě má jen tepelné účinky a ty jsou tak slabé, že nemohou být nebezpečné.
Pokud se přesto domníváte, že vám záření mobilů nedělá dobře, můžete se inspirovat následujícími body.
- Volejte pokud možno krátce.
- Udržujte co největší přijatelnou vzdálenost mezi telefonem a hlavou.
- Najděte si místo, kde máte dobrý signál, například u okna, na balkóně, před domem a podobně. Zjistěte si, který operátor má ve vaší lokalitě nejsilnější signál. Mobil nemusí pro udržení hovoru vydávat tak velký výkon a baterie déle vydrží.
- Pokud telefon nepotřebujete, vypněte jej. Některé telefony jsou vybavené režimem LETADLO, kdy se vypnou všechny rádiové části, ale přístroj zůstává zapnutý. Můžete ho používat jako hodinky a kalendář, číst si uložené soubory či zprávy a podobně. Ukončením režimu letadlo se ne některých telefonech bohužel zapne i WiFi nebo Bluetooth, které jste předtím měli vypnuté.
- Pokud možno telefon vypínejte v hromadné dopravě. V namačkaném autobuse může být až stovka telefonů. Při pohybu vozidla se telefony přehlašují mezi buňkami sítě. Není výjimkou, když se po dvouhodinové jízdě vlakem vybije baterie mobilu.
- Pokud potřebujete telefon v autě, raději zastavte a volejte z volného prostranství mimo vozidlo.
- Mnoho telefonů má připojení WiFi, Bluetooth nebo NFC. Pokud tyto funkce právě nepoužíváte, můžete je vypnout, stejně jako datové přenosy. Trochu to šetří baterie.
- Pamatujte, že chytré telefony mohou vysílat, i když právě nevoláte. Zjišťují nové e-maily, zprávy o počasí, aktualizace, prostě jsou online.
- Pro zvětšení vzdálenosti od přístroje můžete použít pasivní handsfree na bázi zvukovodů.