V supermarketu

V prodejnách potravin ve velkých nákupních centrech se často cítím nedobře. Ten pocit je intenzivní a nelze jej přehlédnout. Je to jako náhlý úbytek sil v kombinaci se stísněností. Ať jsou příčiny jakékoliv, je to velmi skutečné a nikomu bych to nepřál zažívat.

Rychlost nástupu se asi liší podle kondice a unavenosti. Po náročném dni nebo při nachlazení je nástup téměř okamžitý. V normálním stavu se ohlásí až za několik minut. Přitom prakticky nikdy nevstupuji do prostoru s tím, že mi tam asi bude špatně. Jednoduše na to pokaždé zapomenu a pocit se přihlásí sám.

Rychlost nástupu může být závislá na konkrétním místě. Například určitý supermarket na Chodově mám za jeden z nejrychlejších. Naopak v menší samoobsluze stejné značky na sídlišti mohu bez problémů pobýt třeba půl hodiny. Může to ale souviset s momentální kondicí.

Pocit stísněnosti přitom odezní hned jak prostor opustím, ale úbytek energie přetrvává hodinu nebo i déle.

Setkal jsem se s hypotézami o psychické příčině toho pocitu, například že se mi nechce utrácet, že cítím všeobecnou nervozitu ohledně zdražování nebo mně to tam prostě nebaví, nudím se a hledám záminku, abych mohl z prodejny zmizet.

Také jsem se setkal s názorem, že vnímám podobné pocity lidí, kteří tam jsou nebo kteří tudy prošli, a že atmosféra toho místa je naplněná něčím, co ve mně ten pocit vyvolává.

Trochu jasno mi přinesla návštěva velkého supermarketu na kraji Kroměříže. V šest ráno tam bylo jen několik lidí a vypadali docela čile. Pocit se však dostavil během pár minut. Pak vypadla elektrika a rozsvítilo se nouzové osvětlení. Bylo to stejné, jako kdybych v ten okamžik vyšel ven. Zdá se, že příčinou je něco napájeného z elektrické sítě.

Rád bych přišel na to, co to je. Kandidátů mne napadá několik, infrazvuk z mrazicích boxů nebo z klimatizace, rušení z mříže vodičů ke svítidlům nebo blikání osvětlení nad frekvencí splývání.

6 komentářů u „V supermarketu“

 1. Toto sa mne stáva takmer vždy, súvisí to aj s veľkým množstvom chemikálií v ovzduší v obchodoch s elektronikou, parfémami, drogéria a pod. Samozrejme kvantum ľudí pokope znamená takmer vždy aj vysokú hladinu elektrosmogu, sú ľudia, čo si ani nevypínajú dátové prenosy, takisto free wifi zóny v kaviarňach, v obchodoch… Takmer všetci, čo sú elektrosenzitívni majú do istej miery aj problém s odbúraním toxínov, ťažkými kovmi (elektrosenzitívny človek funguje v podstate ako živý vodič!) a s MCS (multiple chemical senzitivity). Moje prvé príznaky pri vstupe do obchodov je pocit nauzei, okamžitá slabosť, úbytok energie. So vzrastajúcou imunitou a cheláciou ťažkých kovov sa mi to už ale redukuje.

  Odpovědět
 2. Ešte tu je zaujímavé meranie el. a magnetických polí rôznych svetelných zdrojov, tie môžu byť silným zdrojom elektrosmogu, takisto sú nevhodné aj pre oči a v obchodoch sa používa výlučne trubicové osvetlenie, úsporné žiarivky, led:

  http://www.elektrosmog-zony.cz/osvetleni.html

  V obchodoch s elektronikou je kopec naťahaných káblov, bežia tam nonstop televízory, tam si asi nerobia nejak hlavu, či je nejaká lampa uzemnená, nová elektronika produkuje kopec toxických výparov, nábytok- spomaľovače horenia, perfluórované chemikálie, formaldehyd, ftaláty, bisfenol. Podľa mňa je to kumulácia tých faktorov – elektrosmog, chemikálie v ovzduší, VF smog…

  Keď idem do malých potravín, nič necítim, problémy mávam len v tých veľkých obchodoch, v obchodoch s elektronikou, nábytkom, parfumérie.

  Odpovědět
 3. Když jsem před časem nebyl docela v kondici, tahle podobně sem vnímal i posezení se zeleným čajem u mcdonaldu.
  Pak mi napadlo si s sebou vzít malou 15 cm pyramidu ze dřeva a dát si ji při čajování na zem.
  No elektrosmog sem asi neodstranil :), ale bylo mi vcelku lépe a nemusel sem rychle opustit prostor. Je těžké najít vždy skutečnou příčinu toho co se děje, někdy velmi těžké.

  Odpovědět
 4. Dobrý den,

  narazila jsem na Váš velmi poučný, přínosný a pro jedince trpící EHS atd uklidňující web, plný informací z dané problematiky. V tom supermarketu, jak popisujete svoje obtíže, stačí, aby byly zapojeny do elektřiny el. a jiné nízkofrekvenční plašičky na hlodavce, krom jiných elektromagnetických polí a záření ze všech přístojů okolo zapojených do elektřiny a obtíže jsou na světě.

  Odpovědět
 5. Problém ale opravdu nebude v „rychlosti“ konkrétního obch.centra :))
  Problém a vážný je opravdu ve vysoké míře zatížení prostředí a živých organismů přemírou nepřirozeného vyzařování, především datových sítí (doslova mikrovlnný guláš) a k tomu samozřejmě i silová vedení, všechny kabely a napájení, k tomu také všechno blikání úsporných svítidel (např. LED jsou jako rychlý stroboskop – poznáte to když se podíváte kamerou mobilu na takový světelný zdroj blikající, na displeji „pojedou“ pruhy díky vznikající interferenci snímkového kmitočtu té kamery mobilu s kmitočtem světla toho sv.zdroje), a samozřejmě v neposlední řadě i celková psychosomatika běžných lidí kolem, stresy, a možná někdy i vydýchanější vzduch, záleží jak je kde nastavena klimatizace…
  Rozhodně však nelze vliv nadbytečných vyzařování, tedy „elektrosmogu“ tak hrubě podceňovat, jako to dělá naše Národní referenční laboratoř, a stanovat tak bezohledně tolerantní zákonné limity, které naprosto nehledí na preventivní předběžnou opatrnost!

  Odpovědět

Napsat komentář