V supermarketu

V prodejnách potravin ve velkých nákupních centrech se často cítím nedobře. Ten pocit je intenzivní a nelze jej přehlédnout. Je to jako náhlý úbytek sil v kombinaci se stísněností. Ať jsou příčiny jakékoliv, je to velmi skutečné a nikomu bych to nepřál zažívat.

Rychlost nástupu se asi liší podle kondice a unavenosti. Po náročném dni nebo při nachlazení je nástup téměř okamžitý. V normálním stavu se ohlásí až za několik minut. Přitom prakticky nikdy nevstupuji do prostoru s tím, že mi tam asi bude špatně. Jednoduše na to pokaždé zapomenu a pocit se přihlásí sám.

Rychlost nástupu může být závislá na konkrétním místě. Například určitý supermarket na Chodově mám za jeden z nejrychlejších. Naopak v menší samoobsluze stejné značky na sídlišti mohu bez problémů pobýt třeba půl hodiny. Může to ale souviset s momentální kondicí.

Pocit stísněnosti přitom odezní hned jak prostor opustím, ale úbytek energie přetrvává hodinu nebo i déle.

Setkal jsem se s hypotézami o psychické příčině toho pocitu, například že se mi nechce utrácet, že cítím všeobecnou nervozitu ohledně zdražování nebo mně to tam prostě nebaví, nudím se a hledám záminku, abych mohl z prodejny zmizet.

Také jsem se setkal s názorem, že vnímám podobné pocity lidí, kteří tam jsou nebo kteří tudy prošli, a že atmosféra toho místa je naplněná něčím, co ve mně ten pocit vyvolává.

Trochu jasno mi přinesla návštěva velkého supermarketu na kraji Kroměříže. V šest ráno tam bylo jen několik lidí a vypadali docela čile. Pocit se však dostavil během pár minut. Pak vypadla elektrika a rozsvítilo se nouzové osvětlení. Bylo to stejné, jako kdybych v ten okamžik vyšel ven. Zdá se, že příčinou je něco napájeného z elektrické sítě.

Rád bych přišel na to, co to je. Kandidátů mne napadá několik, infrazvuk z mrazicích boxů nebo z klimatizace, rušení z mříže vodičů ke svítidlům nebo blikání osvětlení nad frekvencí splývání.

9 komentářů u „V supermarketu“

 1. Toto sa mne stáva takmer vždy, súvisí to aj s veľkým množstvom chemikálií v ovzduší v obchodoch s elektronikou, parfémami, drogéria a pod. Samozrejme kvantum ľudí pokope znamená takmer vždy aj vysokú hladinu elektrosmogu, sú ľudia, čo si ani nevypínajú dátové prenosy, takisto free wifi zóny v kaviarňach, v obchodoch… Takmer všetci, čo sú elektrosenzitívni majú do istej miery aj problém s odbúraním toxínov, ťažkými kovmi (elektrosenzitívny človek funguje v podstate ako živý vodič!) a s MCS (multiple chemical senzitivity). Moje prvé príznaky pri vstupe do obchodov je pocit nauzei, okamžitá slabosť, úbytok energie. So vzrastajúcou imunitou a cheláciou ťažkých kovov sa mi to už ale redukuje.

  Odpovědět
 2. Ešte tu je zaujímavé meranie el. a magnetických polí rôznych svetelných zdrojov, tie môžu byť silným zdrojom elektrosmogu, takisto sú nevhodné aj pre oči a v obchodoch sa používa výlučne trubicové osvetlenie, úsporné žiarivky, led:

  https://www.elektrosmog-zony.cz/

  V obchodoch s elektronikou je kopec naťahaných káblov, bežia tam nonstop televízory, tam si asi nerobia nejak hlavu, či je nejaká lampa uzemnená, nová elektronika produkuje kopec toxických výparov, nábytok- spomaľovače horenia, perfluórované chemikálie, formaldehyd, ftaláty, bisfenol. Podľa mňa je to kumulácia tých faktorov – elektrosmog, chemikálie v ovzduší, VF smog…

  Keď idem do malých potravín, nič necítim, problémy mávam len v tých veľkých obchodoch, v obchodoch s elektronikou, nábytkom, parfumérie.

  Odpovědět
 3. Když jsem před časem nebyl docela v kondici, tahle podobně sem vnímal i posezení se zeleným čajem u mcdonaldu.
  Pak mi napadlo si s sebou vzít malou 15 cm pyramidu ze dřeva a dát si ji při čajování na zem.
  No elektrosmog sem asi neodstranil :), ale bylo mi vcelku lépe a nemusel sem rychle opustit prostor. Je těžké najít vždy skutečnou příčinu toho co se děje, někdy velmi těžké.

  Odpovědět
 4. Dobrý den,

  narazila jsem na Váš velmi poučný, přínosný a pro jedince trpící EHS atd uklidňující web, plný informací z dané problematiky. V tom supermarketu, jak popisujete svoje obtíže, stačí, aby byly zapojeny do elektřiny el. a jiné nízkofrekvenční plašičky na hlodavce, krom jiných elektromagnetických polí a záření ze všech přístojů okolo zapojených do elektřiny a obtíže jsou na světě.

  Odpovědět
 5. Problém ale opravdu nebude v „rychlosti“ konkrétního obch.centra :))
  Problém a vážný je opravdu ve vysoké míře zatížení prostředí a živých organismů přemírou nepřirozeného vyzařování, především datových sítí (doslova mikrovlnný guláš) a k tomu samozřejmě i silová vedení, všechny kabely a napájení, k tomu také všechno blikání úsporných svítidel (např. LED jsou jako rychlý stroboskop – poznáte to když se podíváte kamerou mobilu na takový světelný zdroj blikající, na displeji „pojedou“ pruhy díky vznikající interferenci snímkového kmitočtu té kamery mobilu s kmitočtem světla toho sv.zdroje), a samozřejmě v neposlední řadě i celková psychosomatika běžných lidí kolem, stresy, a možná někdy i vydýchanější vzduch, záleží jak je kde nastavena klimatizace…
  Rozhodně však nelze vliv nadbytečných vyzařování, tedy „elektrosmogu“ tak hrubě podceňovat, jako to dělá naše Národní referenční laboratoř, a stanovat tak bezohledně tolerantní zákonné limity, které naprosto nehledí na preventivní předběžnou opatrnost!

  Odpovědět
 6. Na elektrosmog jsem citlivý od roku 2013. Zařídil jsem si to svojí hloupostí, přepracovanost, a hodinové natáčení videokamerou (fotbal) v mrazu v těsné blízkosti stožáru osvětlení, který evidentně produkoval silné elmag. pole. Do toho jsem několikrát dlouze telefonoval mobilem…a výsledkem byl několikadenní kolabs hlavy. Šílené bolesti, pálení, střídání horka a zimnice,…od té doby jsme pak cítil některé elektrické přístroje, nejdříve mobil, pak se přidaly notebook, videokamera,…Lékaři nenašli žádnou pro ně zjistitelnou příčinu, dostal jsem hořčíkové tablety jako lék. Nemusím vysvětlovat, že jsem byl pokládán za blázna. Když jsem se o tom bavil s lidmi, tak mi byl poraděn šungit. Ano, pomohlo to odrušit největší bolest. Přirozeně jsem zrušil používání problematických přístrojů, ale třeba zabránit kontaktu s přístroji jiných lidí je občas problém. Jízda autobusem, čekání u pokladny v marketu s lidmi užívajícími mobil,…to je třeba vydržet. Postupně jsem i přestal nosit všude šungit, tělo se trochu zregenerovalo. Proto byl pro mě po dlouhé době šok, když jsem si kvůli změně TV signálu koupil set top box, a po zapojení ucítil známou bolest. Tak jsem se ho zbavil a koupil TV na dvbt2, a ejhle, stejná bolest. Takže jsem vrátil zpět starý TV přístroj a dívám se na něm jen na dvd. Televizní správy, živý sport apod. řeším přes stolní počítač, s tím problémy naštěstí nemám. Stejně mi nevadí digitální zrcadlovka Nikon, kamera musela pryč. Včera jsem po 20 letech měnil auto, a bohužel mě nenapadlo ho nejdříve vyzkoušet. Elektronika v něm mi navodila opět známou bolest. Přichází se zpožděním tak 15 minut, a vydrží kolem 4 hodin. Bolí mě zadní partie hlavy, píská v uších, cítím měnící se bolest. Zvláštní pro mě je, že to trvá tak dlouho po podráždění od zdroje elmg, pole. Je to nepříjemné, snad se najde nějaké řešení. Šungit na vše bohužel stačit asi nebude, třeba u toho auta budu muset požádat servis o odpojení „zbytečných věcí“, jestli to něčemu pomůže…uvidíme.

  Odpovědět
 7. Mám myalgickou encefalomyelitidu (Syndrom chronické únavy) a v supermarketech mívám zhoršení příznaků, někdy mám potíže dokončit nákup. Naštěstí většinou nakupujte manželka.

  Odpovědět
 8. Sám jako technický typ musím říci, že nás ta technika jednou oddělá.Ale zamýšlím se ještě nad jednou věcí a tím je souvislost havárie Černobylu s chováním lidí.V druhé půlce 80-tých let se skutečně začalo lecos horšit (svět začal pelychat), třeba narostla mezi lidmi agresivita a různé další negativismy.V Praze neustále houkají sanitky, tohle nikdy v minulosti nebylo, lidé nejsou zdraví.

  Odpovědět

Napsat komentář